Czasem potrzebujesz motywacji większej, niż na co dzień. Czasem po prostu trzeba samemu sobie dać kopniaka, który popchnie nas do przodu. Jak sobie z tym radzę każdego dnia? Jak pomaga mi miesięczne podsumowanie fotograficzne?


Książkę „Fotografia z Duszą” Alessandy Cave kupiłam już jakiś czas temu. To, co mnie zachęciło do kupna, to przede wszystkim jej podtytuł – „44 ćwiczenia zgłębiające życie, piękno i autoekspresję”. W tym czasie przeżywałam swój kryzys twórczy.  Po prostu odstawiłam wszystko, co było dla mnie dawką codziennej radości, między innymi aparat – jego miejsce było niestety na półce. Książka wpadła mi w oko podczas przeglądania różnych księgarni internetowych w poszukiwaniu jednocześnie ciekawej i pożytecznej lektury.

 

„Skoncentruj się. Nie poddawaj się mimo wszelkich rozterek i niepowodzeń, które mogą się pojawić. Rób zdjęcia mimo wszystko, w każdym momencie.”

 

MIESIĘCZNE PODSUMOWANIE FOTOGRAFICZNE

To na te słowa właśnie czekałam. Sama nie wiedziałam, od kogo miałabym je usłyszeć, ale kiedy przeczytałam je na którejś z pierwszych stron wiedziałam, że tego typu wyzwanie może pomóc mi na nowo zaprzyjaźnić się z aparatem. Wyzwanie codziennego fotografowania różnych elementów i aspektów życia. Wyzwanie na każdy dzień i na długi czas. Sztuką jest zauważać niezwykłość w czymś, co z pozoru wydaje się być nieznaczące, rutynowe czy nudne. To nie jest pozycja „do poczytania”. To zbiór ćwiczeń, mających na celu pomóc w wyrobieniu nawyku wyłapywania piękna z (nie)zwykłych rzeczy i chwil. Właśnie dlatego postanowiłam zacząć swoje miesięczne podsumowania fotograficzne, w których zbiorę w całość fotografie wykonane w ramach tematycznych zadań z książki. 

Miesięczne podsumowanie fotograficzne - "Fotografia z Duszą" | My small big creation

 

„Fotografia z Duszą” krok po kroku

Zaczyna się od „Pierwszych kroków” – początek drogi oznacza według Cave:
– wybór odpowiedniego dla nas sprzętu – dobranie aparatu przy uwzględnieniu wszystkich cech, zarówno stricte technicznych (funkcjonalność, przenośność, estetyka), jak i specjalne (format, typ obudowy),
– naukę dostrzegania i zrozumienia światła (tu znajdziemy zwięźle opisane cechy światła, na które powinno się zwracać uwagę podczas jego oceny i wykorzystania + garść informacji o ekspozycji)
– aż wreszcie – wypracowanie nawyku patrzenia na świat przez wizjer aparatu i nadanie indywidualnego charakteru swoim fotografiom.

Następnie przechodzimy do czterech kolejnych rozdziałów, do których zostały przyporządkowane określone tematy fotografii:

  1. TY: Odkryj, kim jesteś;
  2. ŻYCIE: Codziennie świętowanie;
  3. WĘDRÓWKI: Fotografuj malownicze trasy;
  4. ZMYSŁY I UCZUCIA: Przeżywanie pełni życia.

W ostatniej części mamy do dyspozycji mini-słownik pojęć związanych z fotografią oraz zbiór kilku pomysłów na dokumentację zdjęć, czyli nasze miesięczne podsumowanie fotograficzne w formie materialnej czy wirtualnej. To wszystko zostało uzupełnione o spis polecanych przez autorkę stron internetowych, które mogą nas zaciekawić.

Miesięczne podsumowanie fotograficzne - "Fotografia z Duszą" | My small big creation


Na ostatniej stronie pierwszego rozdziału pojawiają się wskazówki, które staram się codziennie mieć w pamięci.

 5 rad wartych przemyślenia

ZWOLNIJ I POMYŚL

„Spowolnienie jest pierwszym krokiem do czucia i łączenia się”.
Szybko, szybko, szybko. Wszędzie chcemy szybko. Szybko być. Szybko dotrzeć. Szybko osiągnąć. Szybko dostać. Szybko zrobić. Czasem dobrze jest zwyczajnie zwolnić tempo i rozejrzeć się, zastanowić, zauważyć to, czego nie widzi w codziennej gonitwie.

OBSERWUJ ŚRODOWISKO ZA POMOCĄ WSZYSTKICH ZMYSŁÓW

Przed naciśnięciem spustu migawki warto zadać sobie kilka pytań: Co czuję w tej chwili? Jakie emocje wywołuje we mnie to, co chcę sfotografować?  Dlaczego chcę zrobić to zdjęcie?
Obraz jest sposobem na uzewnętrznienie własnych myśli, uczuć. Musisz wiedzieć, które z nich chcesz pokazać, żeby osiągnąć zamierzony efekt.

UŻYWAJ APARATU JAK DŁUGOPISU

Czyli fotografia jako notatka z życia. Codzienne tworzenie zapisków, swego rodzaju pamiętnik w obrazach. „Im częściej ćwiczysz, robiąc wizualne notatki, tym bardziej intuicyjnie będziesz wyrażał swoją wizję za pomocą aparatu, jako głównego narzędzia.”

APARAT PATRZY W OBIE STRONY

To, w jaki sposób przedstawiasz dany obiekt na fotografii jest odzwierciedleniem tego, jak go widzisz i jak na niego reagujesz. Autorka sugeruje oglądanie swoich zdjęć, co pozwala na poznanie swojego sposobu przekazywania chwili. I – co ważne w fotografii dziennikarskiej – cenna rada odnośnie fotografowania w stresujących okolicznościach: jeśli wiesz, jak wpływasz na zdjęcie, łatwiej będzie Ci odciąć się od trudnej sytuacji i przenieść na kliszę odpowiedni rodzaj emocji, uczuć.

POZNAJ SWÓJ OBIEKT

Bezpieczniej jest podejść do tego, co znane, chyba w każdej życiowej sytuacji. W fotografii budowanie więzi rozpoczyna się w chwili podjęcia próby poznania tego, co pierwsze, nowe, niespodziewane.


Jak wygląda Twój rozwój fotograficzny? Starasz się codziennie pracować z aparatem i doskonalić swoje umiejętności? Może miesięczne podsumowanie fotograficzne będzie dobrym sposobem na Twój rozwój kreatywny?